در فصول گرم سال به دلیل کاهش میزان آب در بدن بسیاری از افراد به آب بیشتری نیاز دارند. به علاوه به دلیل گرم بودن هوا، نوشیدن آب سرد می تواند به افراد در خنک شدن آن ها و تامین آب بدن آن ها کمک کند. از این رو در بسیاری از مراکز اداری، تفریحی، ورزشی و آموزشی از انواع آبسردکن ها برای خنک کردن آب مصرفی استفاده می کنند. به عبارت دیگر وجود آبسردکن در تمامی اماکن به یک الزام تبدیل شده است. چراکه در فصول گرم سال، دسترسی به آب آشامیدنی در تمامی محیط ها امکان پذیر نیست. برخی از آبسردکن ها، مجهز به سیستم گرم کننده آب هستند، از این رو اگر قصد دارید که از آب داغ و جوشیده برای نوشیدن چای یا قهوه استفاده کنید، به راحتی می توانید از آب داغ این دستگاه استفاده کنید. در برخی از موارد دیده شده که آبسردکن ها پس از چند سال استفاده مکرر، دچار مشکل و آسیب شده اند، از این رو می توانید با تعمیر کردن این دستگاه، از آن به مدت زیادی استفاده کنید.
 

تعمیرات آبسردکن جنرال الکتریک


آبسردکن چیست و چگونه کار می کند؟

اگر قصد دارید از آب خنک برای نوشیدن استفاده کنید، می توانید از دستگاه های آبسردکن برای این کار استفاده کنید. به طور کلی آبسرد کن به دستگاهی گفته می شود که آب آشامیدنی را خنک می کند. به طورکلی آب سرد باید در گستره دمایی بین -15 درجه تا 10 درجه سانتی گراد باشد. به طور کلی آبسرد کن ها، به سه دسته مهم تقسیم می شوند، که آبسردکن مخزن دار شناور دار، آبسردکن بابلر و آبسردکن آنی از جمله مهم ترین و شناخته شده ترین آبسردکن ها به شمار می آیند.

انواع آبسردکن ها پر کاربرد

به طور کلی آن دسته از افرادی که تمایل دارند، آبسردکن بخرند، بهتر است با انواع آن آشنا شوند. در این بخش قصد داریم به انواع آبسردکن ها و خصوصیات آن ها اشاره کنیم.

آبسردکن مخزن دار مجهز به شناور

از این نوع آبسردکن ها زمانی استفاده می شود که آبسردکن ها به آب لوله کشی وصل می شود. این نوع آبسردکن ها باید یک شیر مجهز به شناور داشته باشند، که آن همیشه مملو از آب باشد. در این میان باید منبع مجزایی وجود داشته باشد، که مستقیما به فاضلاب وصل می شود، تا بتواند آب اضافی که ریخته می شود را تخلیه کند. آبسرد کن مخزن دار مجهز به شناور جنرال الکتریک، بیشتر در فضاهای اداری و اماکن عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع آبسردکن ها دارای سیستمی مانند یخچال های معمولی است. از این رو این نوع آبسردکن ها، برای خنک کردن آب به یک پمپ حرارتی نیاز دارند. در بسیاری از مواقع دیده شده است که آبی که در این نوع آبسردکن ها وجود دارد، گرم می شود از این رو بهتر است دلیل گرم شدن آب را بدانید، به طور کلی در ساعاتی که میزان مصرف آب بالا است، آب گرمتری نصیب افرادی که می خواهند آب خنک بنوشند می شود. از این رو به دلیل این که آبسردکن وقت زیادی ندارد، برای سرد کردن آب، هرچه که میزان مصرف آب بالا می رود، آبسردکن نمی تواند آب را خنک کند.
 

آبسردکن مخزن دار مجهز به شناور

آبسردکن بابلر


این نوع آبسردکن ها، دارای منبع آب مصرفی بزرگی هستند، که این منبع آب باید به صورت بطری های بزرگ باشد. به عبارت دیگر آب درون این بطری ها قرار گرفته و پس از تخلیه آب، باید اب درون مخزن را پر کنید. این نوع آبسردکن ها، از یک پمپ حرارتی بهره می گیرد، تا بتواند آب را خنک کند. در این نوع آبسرد کن از اواپراتورهای صفحه ای استفاده می شود، که از فضای داخلی آب جدا بوده است. آبسردکن بابلر در فضاهایی مورد استفاده قرار می گیرد، که به آب مصرفی کمی نیاز دارند.

آبسردکن آنی


در این نوع آبسردکن ها از سیستم خنک کننده یخچال استفاده می شود. ولی این آبسردکن ها، نسبت به سایر آبسرد کن ها اتلاف انرژی کمی دارد. آبسرد کن آنی در مقایسه با سایر آبسرد کن ها، می تواند بهداشتی تر عمل کند. یکی از مزایای مهم این نوع آبسردکن ها، این است که در ساعات اوج مصرف آب، دمای آب به هیچ عنوان افزایش پیدا نمی کند. از این نوع آبسردکن ها، می توان در فضاهایی استفاده کرد که، به سرد شدن لحظه ای آب نیاز دارند. از این رو می توان با نصب یک پکیج مرکزی، آب سرد مصرفی یک ساختمان بلند مرتبه را تامین کرد.
 
آبسردکن آنی

 

اجزای داخلی آبسردکن ها

تمامی آبسردکن ها دارای قطعات و اجزایی هستند که به آن ها در سرد کردن آب مصرفی کمک کند. در این میان بهتر است با اجزای آبسردکن ها آشنایی داشته باشید، تا در صورت رخداد وقوعی برای آبسردکن خود، بتوانید به آسانی دستگاه خود را عیب یابی کنید.

کمپرسور

یکی از قطعات مهم در آبسردکن ها کمپرسور است. این قطعه وظیفه دارد که گاز درون خود را متراکم کند و با فشار بسیار بالا، وارد سیستم خنک کننده آبسردکن بکند.

لوله های داخل آبسرد کن

لوله های درون آبسردکن وجود دارد که، گازی که درون کمپرسور متراکم شده از آن لوله ها عبور می کند، تا به سیستم خنک کننده برسد. این لوله ها عموما گرم هستند، چراکه هنگام عبور گاز پرفشار از آن لوله ها، آن ها داغ می شوند.

کندانسور

یکی دیگر از اجزای مهم درون آبسرد کن ها کندانسور محسوب می شود، که این قطعه دارای لوله های مارپیچی است که پشت آبسردکن ها قرار گرفته است، و وظیفه تبادل گرمایی با محیط را به عهده گرفته است.

 

کندانسور آبسردکن

 

مخزن و بدنه آبسردکن

مخزن و بدنه آبسردکن، یکی از مهم ترین بخش های هر آبسردکنی به شمار می آید. به طور کلی این دستگاه باید مقاومت زیادی داشته باشد، تا در برابر فشارهای ناشی از نگهداری آب و جابه جایی دچار آسیب نشود. از این رو بهتر است که بدنه آن را از جنس استیل بسازند. در برخی از آبسردکن ها از فیلترهای تصفیه استفاده می شود که می توانند از نوشیدن رسوبات ناشی از آب جلوگیری کند.

نگهداری درست از آبسردکن ها

در بسیاری از موارد دیده شده که آبسردکن ها پس از مدتی دچار آسیب و مشکل شده اند. از این رو بهتر است که، مشکل آن را عیب یابی کنید، و در صورت لزوم با تعمیرگاه های مجاز تعمیر آبسردکن تماس بگیرید، تا افراد متخصص به آسانی بتوانند دستگاه شما را تعمیر کنند. برخی افراد به غلط بدون داشتن تخصص و تجربه اقدام به تعمیر این دستگاه می کنند، که همین موضوع سبب می شود، که این دستگاه دچار مشکل بشود. در برخی از موارد دیده شده است که دستگاه دچار مشکل شده است، از این رو شما می توانید با عیب یابی دستگاه خود به تعمیرکار در تعمیر آبسردکن خود کمک کنید.
•    نشتی آب
•    فشار آب کم
•    آسیب دیدن فیلتر آب
•    بررسی دمای آب

جمع بندی
این روزها با فرا رسیدن فصل گرما، استفاده از انواع آبسردکن ها بیشتر از گذشته به چشم می خورد. از این رو اگر مدیر یا مسئول یک بخش اداری یا یک فضای عمومی هستتید، بهتر است برای فضای خود آبسردکنی را خریداری کنید. به عبارت دیگر اگر در فضای اداری شما، حجم آب کمی مصرف می شود بهتر است از آبسردکن های بابلر استفاده کنید، چراکه این نوع آبسردکن ها آب محدودتری را نسبت به سایر آبسردکن ها خنک می کند. از مهمترین نکاتی که باید در هنگام خرید آبسردکن ها به آن توجه کرد، این است که این دستگاه تحت هیچ عنوانی آب را گرم نکند. در برخی از موارد دیده شده که آبسردکن پس از مدتی استفاده دچار مشکل می شود، از این رو بهتر است که سریعا آن را عیب یابی کنید، و با تیم تخصصی تعمیرات آبسردکن تماس حاصل فرمایید.

 

 


 

 

نوشتن یک نظر

اين فرم نام، ايميل، آدرس IP و نظرات شما را جمع مي کند تا بتوانيم نظرات شما را در وب سايت پيگيري کنيم. براي اطلاعات بيشتر، قوانين و مقررات و سوالات متداول ما را بررسي کنيد، در آنجا اطلاعات بيشتري در مورد نحوه و چگونگي ذخيره اطلاعات شما در اختيار شما قرار مي دهيم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته