غذا سازی وسیله معجزه آسای آشپزخانه است. این وسیله قرار است نقش یک ناجی را در آشپزخانه بازی کند. این وسیله فوق العاده که در آشپزخانه کاربردهای بسیاری دارد و بسیاری از خانم ها به وجود آن در آشپزخانه عادت کرده اند چنانچه به هر دلیلی خراب شود ممکن است افراد خانواده را به زحمت بیاندازد. غذا ساز جنرال الکتریک یکی از محصولات پرطرفدار است و با کیفیت بسیار بالایی تولید می گردد. چنانچه از این غذا ساز به طرز صحیحی استفاده نشود و یا در زمان استفاده نکات ایمنی استفاده از آن رعایت نگردد ممکن است که دستگاه دچار خرابی گردد. در این مقاله قصد داریم به انواع غذا ساز ها، کاربرد، نحوه تمیز کردن غذا ساز، علت خرابی و نحوه تعمیر غذا ساز ها بپردازیم.
 

غذاساز


غذاساز چیست؟

غذا ساز وسیله ای است که می تواند برش ها و تکه های مواد غذایی را باهم مخلوط کند و به هر شکلی که بخواهیم در بیاورد. غذا سازها را به عنوان خردکن و چرخ گوشت نیز می توان استفاده کرد. از استفاده های دیگر این وسیله می توان به گرفتن کره، تهیه سس خانگی مثل سس خردل و انبه و غیره، تهیه کوکو و کوفته و خرد کردن سبزی های مختلف اشاره کرد. دو نوع غذا سار برقی وجود دارد غذا سازی که با تسمه کار کن و غذاسازی که مستقیم با موتور کار می کند. غذا ساز هایی که مستقیما با موتور کار می کنند شبیه به مخلوط کن هستند و موتور آن ها در پایین ظرف غذا ساز قرار گرفته است و در مدل غذاسازی که قدرت موتور از طریق تسمه منتقل می شود موتور در اطراف غذا ساز قرار دارد.

مشکلاتی که برای غذا ساز ها اتفاق می افتد

دستگاه غذا یک آچار فرانسه در آشپزخانه محسوب می شود. بدون شک این دستگاه ساخته شده است تا بسیاری از کارها را بتوان بوسیله آن سریعتر انجام داد. خرابی این وسیله باعث می شود بسیاری از کارهای ما یا پیش نرود و یا به کندی انجام شود. در این دستگاه یکی از خرابی های رایج آن خراب شدن تیغه ها و زغال های این دستگاه است. اما این دستگاه به علل دیگری مانند خراب شدن سیم فیوز، کلیدها و دکمه های نیز دچار مشکل شود. چرخ دنده ها نیز ممکن است جابه جا شوند و گاهی نیز ممکن است تسمه پاره شود. پارگی تسمه ها و یا در رفتگی آن ها از جایشان یکی از شایعترین مشکلات این دستگاه ها است. مهمترین کار در تعمیرات وسیله های برقی این است که قبل از اینکه دست به کار شویم و دستگاه را باز کنیم باید سعی کنیم علت را پیدا کنیم و سپس اقدام به تعمیر کنیم.

عیب یابی و تعمیرات غذاساز جنرال الکتریک

برای عیب یابی دستگاه با توجه به مشکل بوجود آمده اقدام به بررسی قطعه مرتبط می کنیم و اشکالات را تا جای ممکن برطرف می کنیم. برای هر کدام از مشکلات زیر که اتفاق می افتد می توانیم به شیوه های گفته شده عمل کنیم.
•    اگر غذا ساز را روشن کردیم و به طور کلی روش نشد در قدم اول همیشه سیم رابط آن را بررسی می کنیم و از اینکه موتور و فیوزش روشن شده اند مطمئن می شویم.
•    اگر دستگاه به صورت متناوب کار نکرد سیم کشی ها و تسمه موتور را چک می کنیم و در صورت در رفتن تسمه آن را جا می اندازیم.
•    اگر غذاساز روی بعضی از سرعت ها کار نمی کرد می توانیم با استفاده مولتی متر(فازمتر) برق ورودی به سوییچ یا دکمه را چک کنیم.
•    اگر موتور روشن شد و تیغه ها نچرخید تیغه ها را تمیز و چرب کنید ممکن است به دلیل کثیف شدن حرکت نمی کرد.
•    اگر تیغه ها شکسته بود آن ها را تعویض کنید.
•    در غذا ساز هایی که تسمه ندارند و مستقیما با خود موتور کار می کنند باید چرخ دنده های موتور چک شود و اگر خراب و شکسته بود آن ها را تعویض کرد.
•    در صورت نشتی غذا مطمئن شوید که ظرف غذاساز به درستی روی پایه آن بسته شده است.
 

تعمیر غذاساز

 

نحوه تمیز کردن غذاساز

برای اینکه طول عمر دستگاه خود را بالاتر ببریم و از خرابی های آن بکاهیم بهتر است که همیشه این دستگاه را بعد از هر استفاده تمیز کنیم. برای شستشو غذاساز ابتدا باید تمامی قطعات آن را از هم جدا کنیم. ممکن از ذرات غذایی که با آن خرد کرده ایم به هر جای قطعات چسبیده باشد به همین دلیل لازم است که تمامی قطعات آن را از هم جدا کرد. بعد از جداکردن کامل قطعات تیغه را با بشویید. شستشو تیغه به تیز نگه داشتنشان کمک می کند چرا که هر نوع رطوبت از غذا روی تیغه ها باقی بماند ممکن است باعث کند شدن تیغه ها گردد. تیغه ها را بعد از شستشو با یک حوله مخصوص ظرف خشک کنید تا هیچ رطوبتی روی تیغه ها نماند و باعث زنگ زدگی تیغه ها نگردد. تمام سمت هایی که قابل شستشو هستند را بشویید. موتور و پایه غذا ساز را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید و اجازه ندهید به هیچ عنوان در این قسمت از دستگاه آب برود.

نکات شستشو غذا ساز

برای شستشو موتور همانطور که گفته شد به هیچ عنوان نباید از آب استفاده کرد و تمیز کردن آن بوسیله یک دستمال مرطوب کافی است ولی چنانچه لکه روی بدنه موتور سفت و سخت شده باشد مثل لکه های گوجه فرنگی می توان از مایع ظرفشویی ملایم و یا خمیر جوش شیرین استفاده کرد تا لکه ها را از بین برد. همچنین اگر غذا ساز بدبو بود می توان جوش شیرین و آب را به نسبت برابر مخلوط می کنیم و به مدت 15 دقیقه  در ظرف غذاساز بگذارید و سپس آن را آبکشی کنید. برای تمیز کردن تیغه ها بدون اینکه به دستمان آسیب بزنیم می توانیم از برس های نایلونی استفاده کنیم. قبل از وصل کردن قطعات مطمئن شوید که همه قطعات خشک شده اند تا رطوبتی باقی نماند و باعث خرابی قطعات نشود.

مراحل تعمیرات غذاساز جنرال الکتریک

ابتدا غذاساز را از برق بکشید و مطمئن شوید هیچگونه اتصال الکتریکی ندارد. سپس دکمه و به هر چیزی که بدنه را نگه داشته است باز می کنیم. پیچ ها را باز کنید تا به قطعات داخلی دسترسی پیدا کنید. پایه غذا ساز را نیز جدا کنید و تسمه و چرخ دنده آن را باز کنید. چنانچه مشکل غذا ساز از هر کدام از قطعات پیش رو نبود موتور را نیز باز کنید و آن را بررسی کنید و به تعمیر دستگاه بپردازید.

جمع بندی
غذاساز وسیله ای بسیار پر کاربرد در آشپزخانه است که امروزه بوسیله آن می توانیم بسیاری از کارها را انجام دهیم. نبود غذا ساز در خانه می تواند باعث شود که غذا ها دیرتر درست شود و همچنین غذا ساز باعث یکنواختی غذا و خوش پخت شدن آن می گردد. از غذاساز جنرال الکتریک می توان در خرد و مخلوط کردن غذا، چرخ گوشت، گرفتن کره و موارد دیگر استفاده کرد. چنانچه غذاساز شما دچار مشکل شد لازم است که مرحله به مرحله قطعات آن را جدا کرده و آن را عیب یابی کنید. برای اینکه به تعمیرات غذاساز احتیاج کمتری پیدا کنید دستگاه را بعد از هر بار استفاده به خوبی شستشو دهید. برای این کار تمام قطعات قابل شستشو را بشویید و موتور آن را فقط با یک دستمال مرطوب خشک کنید. تعمیرات غذاساز جنرال الکتریک نیز مانند دیگر غذاساز ها نیاز به دقت و مهارت کافی دارد.

 

 

نوشتن یک نظر

اين فرم نام، ايميل، آدرس IP و نظرات شما را جمع مي کند تا بتوانيم نظرات شما را در وب سايت پيگيري کنيم. براي اطلاعات بيشتر، قوانين و مقررات و سوالات متداول ما را بررسي کنيد، در آنجا اطلاعات بيشتري در مورد نحوه و چگونگي ذخيره اطلاعات شما در اختيار شما قرار مي دهيم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته