دستگاه های مایکروویو در واقع مدلی از اجاق گاز هستند که به وسیله تابش الکترومغناطیس کار می کنند. این دستگاه پخت غذا را از داخل ماده های غذایی مختلف شروع می کند و باعث کاهش چربی در غذاها می شود. این پخت غذا به وسیله نفوذ امواج مختلف به داخل غذا اتفاق افتاده و این نفوذ به مواردی مثل نوع ماده غذایی، ترکیبات ماده غذایی و نیز فرکانس مایکروویو بستگی زیادی دارد. یک از برند های بسیار معروف تولید مایکروویو برند جنرال الکتریک است. خرابی و نیاز به تعمیرات از مواردی است که در اغلب ماکروویوها رخ می دهد، اما بسیاری از افراد از دانش، علم و قطعات این نوع محصولات آگاهی ندارند. آگاهی از اطلاعات مایکروویو و چگونگی خرابی و تعویض آن می تواند شما را در بسیاری از کارها راهنمایی کند. در این مقاله شما را با تعمیرات مایکروویو جنرال الکتریک، مشکلات و همچنین روند تمیز کردن آن ها آشنا می کنیم.
 

تعمیرات مایکروویو جنرال الکتریک

 

نکات ایمنی جلوگیری از خرابی مایکروویو جنرال الکتریک

به این نکته باید دقت کنید که درب های مایکروویو جزو قطعاتی است که بیشترین صدمه و آسیب را متحمل می شود. مثلا اگر این درب ها محکم به هم ببندید یا باز کنید، کم کم باعث باعث می شود که به طور کلی خراب شود. این درب ها به وسیله سوئیچ های پیچیده ای به همدیگر ساخته شده و بر اثر بستن و باز کردن خیلی محکم موجب خرابی آن می شود. موقعی مایکروویو را روشن کنید که  قصد پختن یا گرم کردن یک ماده غذایی را دارید و یا مایعاتی را در ان قرار داده اید. اگر مایکروویو را به صورت خالی و بدون هیچ ماده غذایی یا مایعات روشن کنید، مگنترون به درستی عمل نمی کند. مگنترون جذب خود دستگاه مایکروویو شده و باعث آسیب جدی به مایکروویو می شود. یکی از موارد آسیب رسیدن و خرابی دستگاه مایکروویو گرم کردن شیشه شیر کودک در آن است. همچنین برای درست کردن پاپ کورن از مایکروویو استفاده نکنید، زیرا علاوه بر خرابی باعث آتش سوزی نیز می شود.

علت خرابی لامپ مگنترون مایکروویو

لامپ مگنترون باعث تولید حرارت و گرما در مایکروویو شده و به پختن غذا کمک می کند. اگر مایکروویو شما صدایی سوت مانند دهد، احتمالا از لامپ مگنترون و درست کار نکردن آن است. همچنین اگر مایکروویو شما کار کرده ولی غذا را گرم نمی کند لامپ مگنترون به احتمال زیاد خراب شده است. اگر سیم های مایکروویو بوی سوختن می دهد باید علت را در خرابی مگنترون جستجو کنید. علت خرابی دیگر شکستگی آهنربای لامپ و سوختگی سر لوله مگنترون است. لوله مسی سر مگنترون را به دقت بررسی کنید و اگر سوخته یا ذوب شده بود باید حتما تعویض گردد. برای چک کردن و بیرون آوردن لامپ مگنترون باید ابتدا مایکروویو را از برق جدا کنید و بدنه خارجی دستگاه را بردارید. یک آنتن روی مگنترون نصب است که اگر از حالت طبیعی خود خارج شود، جرقه های زیادی را تولید می کند.
 

لامپ مگنترون مایکروویو

 

علت خرابی صفحه لمسی مایکروویو

این خرابی معمولا مربوط به خرابی برد الکترونیکی و کلید ممبران است که باید حتما این دو چک شوند. در خرابی برد الکترونیکی اگر صفحه نمایش پیش روی شما روشن بوده و عدد وارد می شود، مشکل از برد کنترل آن است. برد کنترل وظیفه فرستادن سیگنال برای گرمایش یا پختن انواع غذاها را به عهده دارد. اگر کلید ممبران مایکروویو کار می کند پس اشکال از برد کنترلی است. برق مایکروویو را قطع کرده و سپس برد کنترل را تعمیر یا تعویض کنید. علت کار نکردن دکمه ها در صفحه لمسی به خراب شدن کلید ممبران نیز مرتبط است.کلید ممبران وظیفه رسانایی در صفحات کلید را بر عهده دارد و در اثر فرسوده شدن پوشش آن خراب می شود. برق را خاموش کنید و سپس کلید ممبران که معمولا به برد کنترل چسبیده را جدا کرده و آن را تعمیر یا تعویض کنید. برای چک کردن صفحه لمسی حتما باید از مولتی متر استفاده کرده و باید حتما مقاومتی را در مولتی متر نشان دهد.
 

استفاده از مولتی متر برای پی بردن به خرابی صفحه لمسی

 

علت خرابی کوپلر و موتور گردان مایکروویو

اگر از سینی محرک مایکروویو صدایی غیر عادی و غیر طبیعی شنیده شود، احتمال خرابی موتور گردان یا محرک وجود دارد. اگر موتور صدای ساییده شدن بیش از حد دهد، باید حتما آن را در سریعترین زمان تعویض کنید. در واقع یک کوپلر مایکروویو به وسیله موتور حرکت می کند و سینی شیشه ای مایکروویو را می چرخاند. برای دسترسی به موتور که در کف دستگاه مایکروویو قرارگرفته، ابتدا مایکروویو را از برق جدا کنید. فیش های آن  را خارج کرده و پیچ ها را جدا کنید. موتور خراب را بیرون آورده و موتور جدید را جایگزین کنید. صدای غیر طبیعی مایکروویو بعضی اوقات از کوپلر نیز است که این وسیله نقش مکمل برای چرخاندن سینی شیشه ای مایکروویو را دارد. برا بررسی کوپلر سینه مایکروویو از هر نوع مثل دایره ای یا مستطیلی را برداشته و آن را چک کنید. بیشتر کوپلرها دهانه هایی به شکل D دارند و این دهانه ها به شفت موتور وصل می شود. دهانه کوپلر را باید به دقت بررسی کنید که در این موارد معمولا فرسوده یا دارای شکستگی است.

نکات کلی نگهداری از مایکروویو جنرال الکتریک

مایکروویو جنرال الکتریک یک دستگاه بسیار حساس است و در داخل آن از ظرف های فلزی نباید استفاده کنید. اگر در آن از ظرف های فلزی مثل قوطی کنسرو لوبیا استفاده کنید، موجب آسیب رسیدن به مایکروویو می شود. باید پس از هر بار استفاده کردن از این دستگاه، آن را به درستی تمیز کنید. مایکروویو های امروزی یک صفحه شیشه ای قابل چرخش دارند و باید به صورت متوالی این صفحه تمیز گردد. ذرات ماده های غذایی به جا مانده از غذاهای قبلی، ممکن است دستگاه مایکروویو ما را دچار آتش سوزی کنند. همچنین این ماده های غذایی به جا مانده باعث می شود که دستگاه مایکروویو شما به کندی کار کند و موجب کلافگی و ناراحتی شما گردد. اگر دستگاه شما قابل جدا شدن نیست، شما باید با مخلوط آب و صابون آن ها را شست و شو دهید.

تمیز کردن مایکروویو جنرال الکتریک با سرکه

به جای تمیز کردن مواد شیمیایی که سطوح مایکروویو را خراب می کنند، باید از سرکه استفاده کنید. بسیاری از افراد استفاده کردن از مواد طبیعی موجود در جهان را به مواد شیمیایی بسیار مضر ترجیح می دهند. یک کاسه که فلزی نیست را انتخاب کرده و چند فنجان آب و چند قاشق سرکه را با هم مخلوط کنید. سپس آن را در مایکروویو قرار داده و حداقل 5 یا 6 دقیقه صبر کنید. بعد از اتمام این مدت باز هم بگذارید کاسه مورد نظر حداقل سه دقیقه در دستگاه بماند. بعد از آن حتما مایکروویو را با اسفنج پاک کنید که این پاک کردن علاوه بر ایمنی و سالم ماندن ماده های غذایی به کارکرد بهتر مایکروویو نیز کمک می کند.

جمع بندی
مایکروویو از حساس ترین دستگاه هایی است که در آشپزخانه ها مورد استفاده قرا می گیرد و از ظرف های فلزی در آن نباید استفاده کنید. پس از هربار استفاده از این دستگاه باید آن را به صورت کامل تمیز کنید. شما برای تمیز کردن این نوع دستگاه می توانید به جای استفاده کردن از مواد شیمیایی که باعث خرابی دستگاه می شود، از مواد طبیعی مانند سرکه استفاده کنید. درب های یک مایکروویو بسیار حساس بوده و از جمله قطعاتی هستند که بیشترین آسیب را می بینند. تنها در صورتی اقدام به روشن کردن مایکروویو کنید که قصد گرم کردن یا پختن یک ماده غذایی را دارید. در غیر اینصورت آسیب جدی به دستگاه مایکروویو وارد می شود. از قطعاتی که بیشتر از همه در مایکروویو خراب می شوند مواردی مثل لامپ مگنترون، صفحه لمسی، کوپلر و موتور گردان است. بیشتر خرابی های صفحه لمسی مایکروویو به برد الکترونیکی و صفحه کلید ممبران آن مرتبط است.

 

 

 

 

 

نوشتن یک نظر

اين فرم نام، ايميل، آدرس IP و نظرات شما را جمع مي کند تا بتوانيم نظرات شما را در وب سايت پيگيري کنيم. براي اطلاعات بيشتر، قوانين و مقررات و سوالات متداول ما را بررسي کنيد، در آنجا اطلاعات بيشتري در مورد نحوه و چگونگي ذخيره اطلاعات شما در اختيار شما قرار مي دهيم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته