ویدئو پروژکتور یک دستگاه است که برای نشان دادن انواع تصاویر بر روی پرده یا بر روی تخته کلاس های درسی از آن ها استفاده می شود. این دستگاه توسط فردی نخبه به نام فرانسیس جنکینز ساخته شده است. وی مجموعه ای از نوار ها را که چند عکس بودند به هم متصل کرده و آن ها را نشان داد. ویدئو پروژکتورها به دو دسته DLP و 3LCP تقسیم بندی می شوند. ویدئو پروژکتورها را به اسم دیگری تحت عنوان دیتا پروژکتور هم شناخته می شوند. برند جنرال الکتریک از برند های معتبر و معروفی است که در زمینه تولید انواع ویدئو پروژکتور ها فعالیت می کند. البته این برند مطرح در زمینه های مختلف الکتریکی مثل لوازم برقی، لوازم خانگی، تلویزیون و غیره هم محصولات مختلفی را تولید می کند. البته برند های مختلفی هم در این زمینه وجود دارد که در این مقاله شما را با ویدئو پروژکتور، اجزای آن و تعمیرات مختلف اجزای آن آشنا می کنیم.
 

تعمیرات ویدئو پروژکتور

 

اصول نگهداری ویدئو پروژکتور جنرال الکتریک

اگر برای مراقبت و نگهداری از ویدئو پروژکتورها توصیه های شرکت جنرال الکتریک را دقیق عمل کنید، باعث افزایش طول عمر ویدئو پروژکتور شما می شود. همچنین کارایی و کیفیت آن به بالاترین سطح ممکن خود می رسد. این نکته را مد نظر خود قرار دهید، که نگهداری از ویدئو پروژکتور برند جنرال الکتریک با بقیه برند ها فرق می کند. اما یک استاندارد کلی وجود دارد، که می توانید در همه ویدئو پروژکتورها از آن استفاده کنید. محلی که دارای تهویه هوا است از بهترین محل های نگهداری کردن از ویدئو پروژکتور است. معمولا دمای هوای اتاق محل نگهداری از ویدئو پروژکتور بین 4 تا 30 درجه سانتیگراد است و باید حتما رعایت شود. از قرار دادن ویدئو پروژکتور در محل هایی که اتاق های پر از دود و همچنین گرد و خاک زیاد است، جدا خودداری کنید. به خاطر همین گرد و خاک هایی که برای ودئو پروژکتور مضر است باید آن را به صورت پیوسته تمیز کنید.

برد پاور ویدئو پروژکتور جنرال الکتریک و تعمیرات آن

برد یا قطعه پاور یکی از مهمترین قطعات ویدئو پروژکتور است که وظیفه آن تغذیه لامپ موجود در آن است. همچنین وظیفه تغذیه فن و قطعات داخلی ویدئو پروژکتور به عهده برد پاور است. در صورتی که عمر برد پاور کم شود به نسبت کم شدن آن ویدئو پروژکتور نیز عمرکمی دارد. با سرعت بالایی فن و همینطور لامپ دتشگاه ویدئو پروژکتور می سوزد. این قطعه وظیفه اصلی تامین کردن انرژی ویدئو پروژکتور را دارد، برای همین تعمیر کردن آن از موارد اولیه است. این برد از آی سی ها و خازن ها تشکیل شده و ولتاژ برق را بین بخش های مختلف ویدئو پروژکتور تقسیم می کند. یکی از نشانه هایی که متوجه خراب بودن برد پاورتان می شوید، روشن نشدن ویدئو پروژکتور و خاموش شدن آن به صورت کاملا ناگهانی است. از دیگر مورادی که می توانید پی به خراب بودن آن برد، کم شدن نور لامپ یا خاموش شدن آن است. تعمیر برد پاور بیشتر به قطعاتی که روی آن قرار داشته، بستگی دارد.


Mainboard ویدئو پروژکتور جنرال الکتریک و تعمیر آن

مین بورد بخش اصلی ویدئو پروژکتور است که وظیفه مدیریت و کنترل کردن بخش های مختلف ویدئو پروژکتور را دارد. این قطعه وظیفه مدیریت کردن قطعاتی مثل لامپ، فن، DMDو غیره را برعهده دارد. اگر مشکلی برای یک قسمت از قطعات مین بورد به وجود بیاید تصویر ناواضح بوده و دستگاه به طور ناگهانی خاموش می شود. اگر دستگاه شما یکدفعه ای خاموش شود، در خراب بودن این قطعه شک نکنید. اگر مین بورد شما کارکرد اصلی خود را ندارد، باید حتما آن را تعویض کنید. پایین بودن کیفیت تصاویر نشان داده شده از خرابی و اشکال در مین بورد ویدئو پروژکتور شما است. فرآیند تعمیر کردن مین بورد از حساسیت بالایی برخوردار بوده و باید به نمایندگی های ویدئو پروژکتور جنرال الکتریک در سراسر مراجعه کنید.

 

قطعات اصلی ویدئو پروژکتور

 

انواع لامپ ویدئو پروژکتور جنرال الکتریک و تشخیص اصل بودن آن

 لامپ های ویدئو پروزکتور انواع مختلفی دارند و به دو دسته DC و AC تقسیم بندی می شوند. در لامپ های که نوع DC هستند ولتاژ از قسمت Ballast ویدئو پروژکتور به لامپ مورد نظر ما می رسد. نوع لامپ AC همانطور که از اسم آن مشخص است، ولتاژ Ballast آن AC است. قسمت Ballast دستگاه بخشی است که وظیفه برق رسانی به لامپ ویدئو پروکتور را برعهده می گیرد. مقدار ولتاژی که هر لامپ ویدئو پروژکتور دارد، با همدیگر فرق می کند. هوزینگ روی ویدئو پروژکتور که جنس پلاستیکی دارد، همیشه وجود دارد. این پلاستیک که روی دستگاه است نیازی به برداشته شدن ندارد. اگر احیانا مشاهده کردید که این پلاستیک برداشته شده، در اصل بودن آن باید شک کنید.   

لامپ ویدئو پروژکتور جنرال الکتریک و خرابی آن

لامپ یک ویدئو پروژکتور جزو گرانترین قطعه های ویدئو پروژکتور است. برای هر ویدئو پروژکتوری تعویض کردن لامپ لزوما انجام نمی شود. وقتی لامپ یک ویدئو پروژکتور خراب می شود، راهی به جز تعویض کردن ان وجود ندارد. برای تعویض کردن این قطعه، ابتدا درب آن را باز کرده و لامپ را تعویض می کنید. البته به این نکته توجه کنید که تعویض کردن لامپ را بعد از خاموش کردن و همچنین صبر کردن برای سرد شدن آن انجام دهید. اگر صبر نکنید ممکن است باعث آسیب رساندن به بقیه قسمت های ویدئو پروژکتور می شود. این حرارت در مواقعی تا 200 درجه نیز حرارت تولید می کند. البته نحوه تعویض هر لامپ ویدئو پروژکتوری با هم فرق می کند. عدم پخش کردن تصاویر همیشه از لامپ نیست و از قطعات دیگر دستگاه نیز به وجود آمده است. به طور کلی تعویض لامپ شامل مواردی مثل خارج نمودن قطعه های شکسته لامپ، فیلترها، بخش اپتیک و غیره است.
 

لامپ ویدئو پروژکتور

 

تعویض فیلتر ویدئو پروژکتور جنرال الکتریک

لنز یا فیلتر ویدئو پروزکتور از مجموعه ای از عدسی ها تشکیل شده است. این قطعه از اصلی ترین اجزایی است که در کیفیت تصاویر تاثیر می گذارد .در بسیاری از موارد، اشکالات تصویر به خاطر خرابی یا از کار افتادن فیلتر ویدئو پروژکتور است. باید حتما به صورت دوره این بخش را چک کنید و در زمان مشخصی انجام شود. بی توجهی به انجا این عمل باعث کاهش شدید کیفیت تصویرها می گردد. اگر احیانا ویدئو پروژکتور از دست شما رها شده و بر زمین بیفتد، اشکالاتی را در لنز دوربین ایجاد می کند. اگر ضربه های بسیار سختی به فیلتر دوربین وارد شود، برخی از اجزای لنز به صورت فیزیکی دچار مشکل می گردند. در صورتی که لنز دوربین کاملا خراب شود، باید آن را حتما تعویض کنید.

 

جمع بندی
ویدئو پروژکتور دستگاهی است که انواع و اقسام تصاویر و ویدئوها را بر روی آن و برای افراد مختلف نمایش می دهد. این دستگاه معمولا در دو نوع DLP و 3LCP مورد استفاده قرار می گیرد. برای نگهداری از ویدئو پروژکتورهای جنرال الکتریک باید مطابق با دستور العمل شرکت جنرال الکتریک عمل کنید. نگهداری و مراقبت کردن از ویدئو پروژکتور جنرال الکتریک نسبت به بقیه برند ها فرق می کند. به طور معمول دمای هوای اتاق برای نگهداری از ویدئو پروژکتورها بین چهار تا سی درجه سانتیگراد است و نباید بالاتر یا پایین تر این اعداد شود. قطعه های مهمی که در ویدئو پروژکتور وجود دارند، مواردی مثل برد پاور، Mainboard، لامپ، تعویض فیلتر و غیره است. Mainboard اصلی ترین قطعه یک دستگاه ویدئو پروژکتور جنرال الکتریک است که با خرابی آن باید حتما تعویض شود.

 

 

نوشتن یک نظر

اين فرم نام، ايميل، آدرس IP و نظرات شما را جمع مي کند تا بتوانيم نظرات شما را در وب سايت پيگيري کنيم. براي اطلاعات بيشتر، قوانين و مقررات و سوالات متداول ما را بررسي کنيد، در آنجا اطلاعات بيشتري در مورد نحوه و چگونگي ذخيره اطلاعات شما در اختيار شما قرار مي دهيم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته