Image

بعضی افراد همیشه منتظر می‌مانند تا کوهی از لباس برای شستن آماده کنند و سپس برای شستشو آن‌ها دست بکار شوند، اما ما توصیه می‌کنیم بهتر است در این روزهای کرونایی از عادت‌های سابق صرف نظر کنید و اگر در محیط‌های عمومی و شلوغ رفت و آمد دارید مرتب لباس‌هایتان را بشویید. اگر از آستین خود در آسانسور یا باز کردن درب و برداشتن اشیاء استفاده می‌کنید، باید لباستان را بشویید، اگر لباس شما با ویروس همراه شده باشد با شستشوی آن از پخش ویروس جلوگیری خواهید کرد.

احتیاط در این روزها شرط عقل است مخصوصا اگر مجبور باشیم از خانه بیرون برویم باید تمام نکات بهداشتی را رعایت کنیم.

ما در این مطلب قصد داریم به طور کلی نکاتی که برای ضدعونی و تمیزی لباس‌ها در این روزهای کرونایی باید رعایت کنید را برایتان بیان کنیم.

آیا ضدعفونی کردن لباس با تمیز کردن لباس تفاوت دارد؟

EasyDNNGallery|79|Width|600|Height|600|position||resizecrop|False|lightbox|False|title|False|description|False|redirection|False|LinkText||]

تمیز کردن و ضدعفونی کردن لباس‌ها دو عملکرد مهم و متفاوت در شست‌وشو هستند.

  • در ضد عفونی کردن لباس‌های بیمار کرونایی، ویروس‌ها از بین می‌رود و خطر شیوع و ابتلا عوامل بیماری‌زا را کاهش می‌دهد. مخصوصا در این روزهایی که ضدعفونی کردن لباس‌هایی که احتمال ماندن ویروس بر روی آن‌ها می‌رود باید جدی گرفته شود. پس از ضدعفونی کردن می‌توانید وارد مرحله تمیز کردن شوید.
  • بهتر است بدانید که در تمیز کردن لباس، کثیفی‌هایی مثل لک، از روی سطوح مختلف لباس را از بین می‌برد و نیاز است به صورت لکه بری، لباس را از آن کثیفی تمیز کنید.

اهمیت نظافت لباس

یکی از روش‌هایی که این روزها به شما و افراد دیگر کمک می‌کند تا ابتلا به ویروس کرونا و گسترش بیماری به حداقل برسد، ضدعفونی کردن لباس‌ها و شستشوی صحیح آن است.  به طور دقیق هنوز نمی‌توان بیان کرد که تا چه مدتی ویروس کرونا بر روی لباس‌ها باقی می‌ماند. پس بهتر است با این تفاسیر احتیاط را شرط اصلی قرار دهید و نکاتی که لازم است را رعایت کنید، هنگام ورود به خانه سریعا لباس خود را عوض کنید، دستانتان را بشویید و اصلا با کفش وارد خانه نشوید.

 نحوه ضدعفونی کردن لباس کرونایی

Image


اولین و ساده‌ترین راه‌حل آن است که از شستشوی لباس آلوده به کرونا با سایر لباس‌ها پرهیز کنیم‌.  در حالت عادی، ضدعفونی کردن لباس‌ها به طور مداوم ضرورتی ندارد. این که برای احتیاط در دوره‌های زمانی منظم، اقدام به ضدعفونی کردن لباس نمایید کافی است. ولی اگر فرزند کوچک دارید یا فرد بیماری با شما زندگی می‌کند؛ یا در محیط‌های شلوغ و عمومی رفت و آمد داشته‌اید، ضدعفونی کردن لباس‌های آلوده ضرورت دارد. البته شستشوی لباس‌های فرد بیمار با سایر افراد موجب گسترش آلودگی و ویروس بیماری در خانه و میان اعضای خانواده شما خواهد شد. بنابراین با ضدعفونی کردن آن‌ها از بروز خطرات احتمالی پیشگیری نمایید.

نکاتی درباره شستشوی صحیح لباس‌های آلوده

طبق تحقیاقت انجام شده ویروس کرونا با آب ولرم و ماده شوینده از بین می‌رود. اگر می‌خواهید نگرانی مبتلا شدن به این ویروس را از خود دور کنید، لباس‌های خود را با آب ولرم و شوینده بشویید. البته دقت داشته باشید که بافت بسیاری از لباس‌ها با دمای بالا و آب داغ از بین می‌رود. از این رو توصیه می‌کنیم این نوع لباس‌ها را با آب ولرم بشویید و حتما از مواد شوینده نیز استفاده کنید. در صورتی که ماده شوینده قوی به بافت لباس‌تان آسیب می‌رساند، از ماده شوینده ملایم استفاده کنید.

البته این نکته پر اهمیت را به یاد داشته باشید، در صورتی که با فرد بیمار در ارتباط هستید، سعی کنید از تماس مستقیم با افراد بپرهیزید و هرگز لباس‌های کثیف‌تان را با لباس آن‌ها نشویید تا سایر لباس‌ها نیز آلوده نشوند. همچنین پس از شستشوی لباس‌تان، آن را کاملا خشک کنید.

ساده‌ترین روش ضدعفونی کردن لباس

Image

لباس را با آب ولرم و صابون بشویید

در صورتی که در مکان‌های عمومی رفت و آمد دارید یا در تماس با افراد بیمار مبتلا به کرونا هستید، حتما لباس خود را بشویید. طبق تحقیقات، ویروس کرونا با آب داغ و صابون یا مواد شوینده از بین می‌رود. از این جهت شما می‌توانید لباس خود را درون آب ولرم قرار دهید و با ماده شوینده مناسب آن را بشویید. بافت و ریز بافت برخی از لباس‌ها در آب داغ دچار آسیب می‌شوند. در این صورت شستشوی لباس با آب ولرم نیز کفایت می‌کند.

لباس‌ آلوده را جدا از دیگر لباس‌ها قرار دهید

توصیه می‌کنیم لباس‌های کثیف و آلوده را در کنار لباس‌های تمیز و حتی لباس‌های داخل کمد قرار ندهید. بهتر است به منظور جلوگیری از انتقال احتمالی ویروس یا آلوده شدن لباس‌های دیگر، لباس‌هایی که خارج از خانه به تن می‌کنید را در قسمت دیگر خانه همچون بالکن قرار دهید. این کار باعث می‌شود که لباس‌های دیگر تمیز و فاقد هر گونه باکتری یا ویروس باقی بمانند.

لباس افراد بیمار کرونایی را حتما جداگانه بشویید

Image

افرادی که به هر گونه بیماری ویروسی مبتلا شده‌اند، حتما باید لباس و حتی ملحفه و روتختی خود را بشویند. چرا که لباس افراد مبتلا به ویروس کرونا یا هر گونه ویروس دیگر در معرض آلودگی و ویروس قرار دارد. از این رو حتما لباس‌های افراد بیمار را با آب ولرم و مواد شوینده قوی بشویید تا تمام آلودگی‌ها و ویروس‌ها از بین بروند. در صورتی که می‌خواهید لباس افراد بیمار را به خشکشویی بسپارید، حتما کارشناس خشکشویی را از این موضوع باخبر کنید تا لباس شما را جدا از دیگر لباس‌ها بشوید.

علاوه بر این اگر می‌خواهید لباس‌های آلوده به ویروس را در خانه بشویید، حتما باید لباس‌ها را جدا از دیگر لباس‌ها بشویید. پس از آنکه لباس‌های آلوده را داخل ماشین لباسشویی قرار دادید، دست‌های خود را ضدعفونی کنید و در نهایت دکمه و دستگیره ماشین لباسشویی را نیز ضدعفونی کنید.

لباس‌ها را در نور خورشید قرار دهید

در صورتی که با یک بیمار مبتلا به کرونا در تماس مستقیم نیستید، یا در محیط‌های عمومی و شلوغ و خارج از خانه رفت و آمد نداشته‌اید نیازی به شستشوی روزانه‌ی لباس‌هایتان نیست. با این حال به منظور رعایت اصول بهداشتی، بهداشت فردی و با در نظر گرفتن احتمالات، هنگامی لباس‌هایتان را در خانه در می‌آورید، آن را روی مبل یا تختخواب و حتی زمین قرار ندهید.

بهترین روش آن است که لباس‌ها را زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید. بسیاری از ویروس‌ها و باکتری‌ها در تماس با نور خورشید یا گرما از بین می‌روند. در این صورت اگر لباس‌تان به مدت تقریبی 3 تا 5 ساعت در هوای آزاد قرار بگیرد، به کاهش این بیماری کمک بسزایی می‌کنید.

لباس‌‌ها را اتو کنید

Image

بسیاری از فروشگاه‌های لباس نمی‌توانند هر لباسی که پرو می‌شود را بشویند. از این رو بهترین روش به منظور ضدعفونی کردن لباس، اتو کردن آن است. البته هر نوع لباسی را نمی‌توان اتو کرد، در این صورت مقداری بخار برای از بین بردن هر گونه آلودگی روی لباس کافی است.

همچنین اگر لباس نویی تهیه کردید که نمی‌خواهید آن را بشویید، می‌توانید آن را اتو بزنید. زیرا ویروس کرونا و باکتری در درمای بالا از بین می‌روند. از این رو یکی از بهترین روش‌های خانگی تمیز و ضدعفونی کردن لباس، اتو کردن است.

لباس‌تان را به خشکشویی بسپارید

آیا سپردن لباس به خشکشویی‌ها امن است؟ سوالی که این روزها شاید ذهن شما را نیز درگیر کند. بهتر است در صورت مراجعه به این مکان‌ها فاصله اجتماعی را رعایت کنید و از تماس با سطوح آلوده خودداری کنید.

در کنار این موارد ساده‌ترین روش برای شستشوی و ضدعفونی لباس کرونایی، تحویل آن به یک خشکشویی معتبر و مطمئن است. کارشناسان خشکشویی مهارت بسیاری در ضدعفونی کردن و شستشوی صحیح لباس‌های آلوده دارند. از این رو شما در هزینه و زمان خود نیز صرفه‌جویی می‌کنید. با این حال به یاد داشته باشید که حتما پیش از تحویل لباس آلوده به ویروس، کارشناس خشکشویی را با خبر کنید تا آنان اقدامات لازم و بهداشتی را با دقت بیشتری لحاظ کنند. و 

برنامه‌های مناسب شستشو برای لباس‌های آلوده در لباسشویی

Image

برای شستشوی لباس‌های بیمار بهتر است اگر لباسشویی شما دارای برنامه‌های مخصوص این شستشو است از آن برنامه استفاده کنید. زیرا در این برنامه‌ها ماشین لباسشویی باتوجه به دمای آب نسبتا بالا، شستشو را انجام می‌دهید. مثلا در لباسشویی ال جی در بعضی از مدل‌ها می‌توانید لباس‌های افراد بیمار را از افراد دیگر جدا کنید و بر روی هر کدام از برنامه‌های  Hygiene ،Allergy Care (ضد حساسیت) و یا SkinCare لباس‌های که با پوست به صورت مستقیم در تماس میباشد و برای کودکان باتوجه به حساسیت پوست آن‌ها از برنامه Baby Care استفاده کنید.

در نهایت پس از شستشوی لباس‌های افراد بیمار کرونایی حتما بهتر است داخل دستگاه را باتوجه به روشی که در ادامه بیان می‌کنیم ضدعفونی کنید.

نحوه ضدعفونی کردن ماشین لباسشویی

Image

برای اینکه داخل ماشین لباسشوییتان را پس از شستشوی لباس افراد بیمار کرونایی تمیز کنید، بهتر است آن را به طور خالی، با آب داغ و مواد شوینده روشن کنید. این شستشو داخل ماشین را تمیز می‌کند و علاوه بر آن از رشد قارچ و باکتری در ماشین لباسشویی جلوگیری می‌کند.

کاش به زودی با ویروس کرونا خداحافظی کنیم ...

با رعایت تمام نکات بهداشتی، ماسک زدن، شستشوی دست‌ها، شستشوی لباس‌های در معرض ویروس، عدم رفت و آمد غیر ضروری، به کاهش زنجیره‌ی شیوع ویروس کرونا کمک کنیم. تمام تلاش ما در این مقاله بر این است که با رعایت نکات بهداشتی هنگام شستشو لباس‌ها از بیشتر شدن انتشار این ویروس جلوگیری کنید. در نهایت اگر سوالی داشتید خوشحال می‌شویم در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

نوشتن یک نظر

اين فرم نام، ايميل، آدرس IP و نظرات شما را جمع مي کند تا بتوانيم نظرات شما را در وب سايت پيگيري کنيم. براي اطلاعات بيشتر، قوانين و مقررات و سوالات متداول ما را بررسي کنيد، در آنجا اطلاعات بيشتري در مورد نحوه و چگونگي ذخيره اطلاعات شما در اختيار شما قرار مي دهيم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته